Secondary Antibodies
Secondary antibodies bind to a primary antibody to assist in detection, amplification, sorting, and purification of target antigens, and are used in various biochemical techniques/assays (e.g., ELISA, western blot (WB), immunohistochemistry).
Goat Secondary Antibodies
(25,154)
Mouse Secondary Antibodies
(7,850)
Rabbit Secondary Antibodies
(7,447)
Donkey Secondary Antibodies
(2,972)
Rat Secondary Antibodies
(1,375)
Sheep Secondary Antibodies
(710)
Chicken Secondary Antibodies
(412)
Bovine Secondary Antibodies
(176)
Hamster Secondary Antibodies
(81)
Horse Secondary Antibodies
(81)
Pig Secondary Antibodies
(72)
Alpaca Secondary Antibodies
(62)
Biosimilar Secondary Antibodies
(12)
Human Secondary Antibodies
(4)
Duck Secondary Antibodies
(3)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1,486
–
1,500
of
46,223
results
Invitrogen™ Rabbit anti-Guinea Pig IgG (H+L) Secondary Antibody, AP
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Guinea Pig |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | Dot Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Guinea Pig IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | IgG fraction |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | TBS with 0.001M MgCl2, 0.0001M ZnCl2, 50% glycerol, 1% BSA and 0.1% sodium azide; pH 8 |
| Immunogen | Guinea Pig IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Goat IgG F(ab')2 Secondary Antibody, FITC
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | FITC |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Immunocytochemistry |
| Form | Lyophilized |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1.5 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG F(ab')2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA and 0.05% sodium azide; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Sheep IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, DyLight™ 680
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Sheep |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | DyLight 680 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Sheep IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 6.8 to 7.4 |
| Immunogen | Sheep IgG-heavy and light chain. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed Secondary Antibody, DyLight™ 550
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | DyLight 550 |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) Cross-Adsorbed |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.2% BSA and 0.09% sodium azide; pH 6.8 to 7.4 |
| Immunogen | Mouse IgG-heavy and light chain. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C, do not freeze |
|---|---|
| Target Species | Rat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Alkaline Phosphatase (AP) |
| Applications | Dot Blot,ELISA,Immunohistochemistry,Immunomicroscopy,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | TBS with 1mM MgCl2, 0.1mM ZnCl2, 50% glycerol, 1% BSA and 0.01% sodium azide; pH 8.0 |
| Immunogen | Rat IgG whole molecule. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Bovine |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoelectrophoresis,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Bovine IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Bovine IgG h+l. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Immunoprecipitation,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 2.31 mg/mL |
| Antigen | Human IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.6 |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Chicken IgY (H+L) Secondary Antibody, HRP
Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Chicken |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Chicken IgY (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 15mg/mL BSA, 25% glycerol and no preservative; pH 7.6 |
| Immunogen | Immunoglobulin isolated from chicken serum. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Rabbit anti-Mouse IgM Recombinant Secondary Antibody, Biotin
Rabbit Recombinant Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Biotin |
| Applications | ELISA |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgM |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 1% BSA, 50% glycerol and 0.09% sodium azide |
| Immunogen | Mouse IgM. |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | RM109 |
Rabbit anti-Sheep IgG F(ab')2 Secondary Antibody [Janelia Fluor 669], Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rabbit Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. |
|---|---|
| Target Species | Sheep |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Janelia Fluor 669 |
| Applications | Western Blot,ELISA,Immunohistochemistry |
| Form | Purified |
| Isotype | IgG |
| Antigen | IgG F(ab')2 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Immunogen affinity purified |
| Formulation | 50mM Sodium Borate |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Sheep IgG F(ab')2 fragment |
| Primary or Secondary | Secondary |
Goat anti-Chicken IgG (H+L) Secondary Antibody, Rhodamine (Pre-adsorbed), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Goat Polyclonal Antibody
| Antigen | IgG (H+L) |
|---|---|
| Regulatory Status | RUO |
| Content And Storage | Store at 4°C short term. Aliquot and store at -20°C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| Target Species | Chicken |
| Host Species | Goat |
| Conjugate | Rhodamine |
| Applications | Western Blot,Immunocytochemistry,Immunofluorescence |
| Form | Purified |
| Classification | Polyclonal |
| Immunogen | Chicken IgG whole molecule |
| Primary or Secondary | Secondary |
anti-Mouse IgG, peroxidase-linked species-specific whole antibody (from sheep) Secondary Antibody, Cytiva
Highly species-specific anti-Mouse IgG. Cytiva Lifescience™ anti-Mouse IgG, peroxidase-linked species-specific whole antibody (from sheep) Secondary Antibody is designed for applications such as protein blotting, ELISA and immunocytochemistry.
| Antigen | IgG, Whole Molecule |
|---|---|
| Purification Method | Affinity Purified |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | HRP |
| Classification | Monoclonal |
| Isotype | IgG |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Sheep |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunoelectrophoresis,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Antigen affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Immunogen | Goat IgG h+l. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |